Search Images Maps Play YouTube News Gmail Drive More »
Sign in
Books Books
" John writes 6 lines a day ; in how many days will he write 18 lines ? 9. If a scholar explains 2 examples in one minute, in how many minutes will he explain 12 examples ? 10. At 5 shillings a bushel, how many bushels of apples can be bought for 15 shillings... "
Sheldon's Graded Examples in Arithmetic: 1st book - Page 42
by M. French Swarthout - 1883
Full view - About this book

A Mental Arithmetic Upon the Inductive Plan: Being an Advanced Intellectual ...

Benjamin Greenleaf - Arithmetic - 1858 - 186 pages
...? 10. At 5 shillings a bushel, how many bushels of apples can be bought for 15 shillings ? II. At 2 dollars a barrel, how many barrels of apples can be bought for 14 dollars ? 12. When 20 dollars are given for 4 cords of wood, how much is paid for one cord ? 13....
Full view - About this book

A Mental Arithmetic, Upon the Inductive Plan

Benjamin Greenleaf - Mental arithmetic - 1860 - 164 pages
...? 10. At 5 shillings a bushel, how many bushels of apples can be bought for 15 shillings ? 11. At 2 dollars a barrel, how many barrels of apples can be bought for 14 dollars ? 12. When 20 dollars are given for 4 cords of wood, how much is paid for one cord ? 13....
Full view - About this book

Manual of Intellectual Arithmetic: An Independent Treatise Upon the Basis of ...

Benjamin Greenleaf - Arithmetic - 1877 - 164 pages
...scholar explains 2 examples in one minute, in how many minutes will he explain 12 examples ? 10. At 2 dollars a barrel, how many barrels of apples can be bought for 14 dollars ? 11. If there are 7 days in one week, how many weeks are there in 56 days ? 12. How many...
Full view - About this book

A Mental Arithmetic, on the Inductive Plan: Being an Advanced IntellectuaL ...

Benjamin Greenleaf - Arithmetic - 1879 - 190 pages
...? 10. At 5 shillings a bushel, how many bushels of apples can be bought for 15 shillings ? 11. At 2 dollars a barrel, how many barrels of apples can be bought for 14 dollars ? 12. If there are 7 days in one week, how many weeks are there in 56 days ? 13. How many...
Full view - About this book

Teachers' Manual of Elementary Arithmetic: Including Oral, Slate, and ...

Malcolm MacVicar - Arithmetic - 1880 - 268 pages
...For $3608 ? 15. How many times G cents are 5460 cents? 1260 cents? 4806 cents ? 3606 cents ? 16. At 4 dollars a barrel, how many barrels of apples can be bought for 2480 dollars ? For $2840 ? For $3680 ? 17. Divide 284840 by 4 ; by 2. OBAL AND SLATE EXEECISES. 133....
Full view - About this book

Robinson's New Primary Arithmetic

Horatio Nelson Robinson - Arithmetic - 1892 - 88 pages
...16 cents ? 3. If a man walks 2 miles an hour, how long will it take him to walk 14 miles ? 4. At 2 dollars a barrel, how many barrels of apples can be bought for 18 dollars? 5. At 1 dollar a yard, how many yards of cloth <jan be bought for 9 dollars ? How many...
Full view - About this book

The Werner Mental Arithmetic

Albert Newton Raub - Arithmetic - 1894 - 168 pages
...there ? 19. A man spent 20 dollars for cloth at 5 dollars a yard ; how many yards did he buy ? 20. At 3 dollars a barrel how many barrels of apples can be bought for 24 dollars? 21. If a pair of boots cost 8 dollars, how many pairs can be bought for 40 dollars? 22....
Full view - About this book

A Mental Arithmetic: Based on Analysis and Induction

George Washington Hull - Arithmetic - 1896 - 152 pages
...For 28 cents? I2. In how many days can a man earn 20 dollars, if he earns 4 dollars a day? I3. At 4 dollars a barrel, how many barrels of apples can be bought for 24 dollars ? For 36 dollars ? For 32 dollars ? lit. How many times is 4 contained — In 8? In 16?...
Full view - About this book




  1. My library
  2. Help
  3. Advanced Book Search
  4. Download EPUB
  5. Download PDF